Nápady na hry s lepícími papírky

Pestrobarevné lepicí papírky nebo-li Post It jsou malé, barevné, pro dospěláky – a přesně to, co děti přitahuje. Tak proč je nevyužít ke hrám či rodinnému vyrábění z papíru?

Hra Černý Petr trošku jinak

Co k tomu budete potřebovat:

– tolik roliček od toaletního papíru, kolik dětí se účastní hry, plus jednu navíc

– barvy nebo pastelky

– nůžky

– karton z krabičky od papírových kapesníků

Karetní hru Černý Petr zná každé dítě. Lze si ji však zahrát i tehdy, pokud nemáte po ruce karty? Je to s podivem, ale lze. S troškou fantazie a troškou vyrábění z papíru má celá rodina a zábavu postaráno.

  1. Nejdříve vystřihněte z kartonu krabičky od papírových kapesníků několik koleček. Ta si na karton předkreslete podle tvaru ruličky od toaletního papíru – a vystřihněte je vždy s o maličko větším průměrem.
  2. Děti mezitím pomalují ruličky od toaletního papíru pestrými barvami, zcela dle své fantazie. Než barvy zaschnou, mohou si připravit víčko ke každé roličce. Kolečka kartonu, která jste předtím vystřihli, dokola olepí kancelářskými lepícími papírky– bude to vypadat, jako by ta kolečka měla vlasy a také díky nim nebude vidět dovnitř.
  3. Děti nasadí víčka na ruličky od toaletního papíru a ruličky rozestaví libovolně po stole.
  4. Pak nechte děti vyrobit Černého Petra – stačí k tomu srolovat a slepit k sobě jeden lísteček širšího lepícího papírku. A hra může začít.

Všechny děti se otočí zády ke stolu a dlaněmi si zakryjí oči. Jeden z dospělých vezme Černého Petra (váleček z lepícího papírku), odkryje libovolnou “figurku” (ruličku od toaletního papíru) na stole a vloží do ní váleček. Pak postaví figurku na původní místo – a musí si dát pozor, zda ji staví přesně, děti si jistě budou pamatovat, jak roličky rozestavěly a tu posunutou by rychle odhalily. Děti si vylosují nebo rozpočítají pořadí a pak, jedno po druhém a v patřičném napětí, odkrývají ruličky. Kdo odkryje roličku, z níž vypadne váleček “Černého Petra”, je v příštím kole Černým Petrem a nehádá.

Napětí roste s každým dítětem, které nadzvedne roličku, v níž Černý Petr nebude. Pokud by všechny děti nadzvedly prázdné roličky, ani u toho posledního není jasné, že nutně musí být Černým Petrem, protože ve hře je o jednu roličku víc, než kolik je hráčů. Napětí je tedy zaručeno do posledního okamžiku. Pokud poslední dítě zvedne prázdnou roličku a Černý Petr je v té poslední, je to remíza a tohle kolo hry se opakuje.

Hádej, kdo jsi?

 Co budete potřebovat?

– lepicí papírky Post It různých barev

– pastelky nebo tužku

Každé dítě namaluje na širší lepicí papírek Post It zvířátko nebo pohádkovou postavu – pokud nemáte k dispozici pastelky, stačí název zvířete či postavy jen napsat na papírek tužkou.

Děti se postaví do kroužku, lístečky mají zakryty rukou. Pak se první dítě otočí a nalepí dítěti za sebou na čelo svůj papírek – a tak to jde dokola, až mají všechny děti na čele nalepený papírek. Všichni ostatní vidí, jaké zvířátko či pohádkovou postavu kdo představuje, ale samotné dítě nic netuší.

Pak se první dítě posadí či postaví proti kamarádům a klade jim otázky, aby zjistilo, kým je – na otázky se může odpovídat jen “ano” nebo “ne”.

Například: “Mám čtyři nohy?”, ale ne “Kolik mám nohou?”

Ve hře se počítá, kolik otázek muselo dítě položit, než uhádlo, koho představuje. Pokud se v hádání splete, pokračuje dalšími otázkami, dokud neuhodne, kdo je. Vítězem je ten, kdo k odhalení své identity potřeboval nejméně otázek. Pokud je více vítězů, mohou svést další kolo souboje jen mezi sebou.

Na žabáka

Snad to není ani hra, ale spíš blbnutí – nicméně má u malých dětí velký úspěch.

A co k tomu budete potřebovat?

– pestrobarevné papírky Post It

– pastelky

– papír nebo čtvrtku

  1. Nejdříve si s dětmi najdeme buď v knížce nebo na internetu různé žáby – vybíráme ty hodně barevné. Zelené, modré, žluté, s červenýma očima nebo oranžovými prstíky.
  2. Každé dítě si zvolí jednu žabku a tu pak namaluje – nikdo však nevidí, co které dítě maluje. Na zadní stranu papíru se děti podepíší – a kdo ještě psát neumí, jen namaluje svou značku. Třeba tu, kterou má přidělenu ve školce.
  3. Pak si každé dítě zvolí příslušné barvy papírků Post It a jimi ze sebe “udělá žábu”. Může si přilepit papírky je na uši, na prsty na místo nehtů – fantazie se meze nekladou.

Pak děti skáčou, kvákají a vydávají další “žabí zvuky” a ostatní hádají, kdo namaloval který obrázek. Uvidíte, kolik legrace si při hře užijete. A pokud potřebujete děti zabavit na delší dobu, můžete jim vyprávět pohádku o princezně zakleté v žábu, kterou polibkem vysvobodí princ.

Share Button

Comments

comments