Jak vybrat a jak pečovat o prostěradla?

Na trhu najdete širokou škálu barev, velikostí a materiálů prostěradel, která stejně jako ložní prádlo, přichází do přímého styku s vaší pokožkou a tudíž je velice důležité, aby vám byla také příjemná na dotek. Možná se vám to může zdát jako banalita, ale i prostěradla byste měli vybírat velice pečlivě. Jak na to a na co byste se měli při výběru zaměřit?

Barva

Při zařizování nebo rekonstrukci ložnice se zaměřte především na její barevnost, vždyť právě barvy ovlivňují to, jak se budete cítit. Barva látky pak jen podtrhne celkový vzhled postele i celé ložnice či dětského pokoje. Nebojte se barev ani vy, dnešní trh vám nabízí širokou škálu možností.

Zdroj: utulnydum.cz
Zdroj: utulnydum.cz

Materiál

Pokud máte zájem o to, aby vám vybrané prostěradlo vydrželo co nejdéle, měli byste se zaměřit na materiál, především pak na jeho kvalitu a gramáž. Samozřejmě materiál ovlivní také mačkavost nebo to, zda látka v sobě udržuje hřejivý efekt nebo spíše teplo odvádí. Vyberte si přesně to, co potřebujete.

Jersey

Pokud hledáte ten nejjemnější materiál, už nehledejte. Představujeme vám úžasná jersey prostěradla, která se navíc pyšní prodyšností a absorpcí vody a stejně jako plátno, i tento materiál se hodí do parných letních dní.

Zdroj: rodinnebaleni.cz
Zdroj: rodinnebaleni.cz

Plátno

Neradi zkoušíte něco nového a milujete klasiku? Plátěné prostěradlo je pro vás to pravé. Je velice příjemné na dotek a vyznačuje se prodyšností a savostí, tudíž je vhodné i do horkých dnů. Najdete je v klasickém provedení, ale také v provedení na gumu.

Zdroj: rodinnebaleni.cz
Zdroj: rodinnebaleni.cz

Froté

Oblíbená froté prostěradla – jsou měkká, nadýchaná, hřejivá. Seženete je především v podobě napínacího prostěradla, které má velkou výhodu v tom, že se nemusí žehlit a ať se převalujete, jak chcete, vydrží na matraci napnuté. Do froté se jistě zamilujete i vy.

froté prostěradlo oranžové
Zdroj: rodinnebaleni.cz

Mikroflanel

Mikroflanel je velice jemný a hebký na dotek, je rychleschnoucí a vhodný také pro alergiky. Pořiďte si do vaší ložnice kus luxusu, který vás navíc perfektně zahřeje.

prostěradlo zelené mikroflanel
Zdroj: rodinnebaleni.cz

Péče o prostěradla

Péče je velice důležitá, protože právě na ní záleží, jak dlouho vám prostěradlo vydrží.

Péče o jersey a látky z hladké bavlny

Před prvním použitím byste měli prostěradlo alespoň jednou vyprat na maximální stupeň, který je uveden na obalu, s příslušným pracím prostředkem a nejlépe odděleně. Poté je doporučená teplota 40°C. Pokud chcete použít sušičku, zvolte raději šetrné sušení na nízkou teplotu. I když to zde není nutné, můžete je žehlit. Nedoporučuje se používat aviváž, vyvařovat, mandlovat a bělit.

Péče o froté látky

Před prvním použitím rovněž důkladně vyperte, aby došlo k uvolnění volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což vám zaručí delší životnost i jeho lepší vzhled. Doporučená teplota je opět 40°C. Nepoužívejte aviváž, ten totiž ničí jemnou smyčkovou strukturu froté materiálu. Tuto strukturu ničí také žehlení.

Věříme, že si vyberete to, které vám i vaší posteli sedne jako ulité.

Share Button

Comments

comments