Jak vyzrát na pylovou alergii a sennou rýmu

Všechny děti se těší na letní prázdniny – na koupaliště, pikniky, výlety do lesa a k babičce a dědovi na chalupu. Pokud ale dítě trpí alergiemi, nepříjemná senná rýma může letní radovánky výrazně znepříjemnit. A jen máloco je tak otravné jako alergie, kvůli které děti nemohou dovádět venku s ostatními a místo toho musí řešit co na rýmu a ucpaný nos.

Pylová sezóna a příznaky senné rýmy

Pylová sezóna je období, kdy se v ovzduší vyskytují pyly, a někdy může trvat až deset měsíců v roce. Nejčastějšími původci alergií jsou pyly z dřevin, trav a plevelů. Brzy na jaře je v ovzduší zejména pyl ze stromů a keřů, v létě převládají pyly různých travin a obilovin.

Hlavními projevy senné rýmy je dráždivé kýchání a ucpaný nos a stejně jako u klasické rýmy z nachlazení je i podrážděná sliznice. Navíc může docházet k slzení, svědění a otoku očí. Nepříjemné projevy senné rýmy se každou sezónu opakují a často mohou trvat celé týdny v horším případě i měsíce.

Během tohoto období je třeba sledovat pylovou předpověď a vyhnout se dnům, kdy je koncentrace pylů ve vzduchu nejsilnější. Často to bývá během suchých větrných dnů, které jsou pro alergiky nejhorší. Koncentrace pylů se také různí během dne a doporučuje se také omezit pobyt venku během odpoledních hodin, kdy je koncentrace pylů ve vzduchu silnější.

Selský rozum velí vyhýbat se oblastem, která hýří pyly – takže pikniky na rozkvetlých loukách či travnatých mezích nebudou nejlepší nápad. Nemusíte ale přijít o veškerou letní zábavu. Vzhledem k tomu, že zvýšená vlhkost vzduchu napomáhá zachytávat pyl, pobyt u moře, případně jezera, rybníka či výlet na koupaliště může být příjemnou letní alternativou. Procházka jehličnatým lesem by Vám také neměla ublížit, pokud se tu nevyskytují nepříjemné alergeny. V lese můžete s dětmi hledat houby, borůvky nebo stavět domečky ‘pro lesní skřítky’. Stejně je tomu tak s výlety do hor, které oceníte jako příjemné ochlazení obzvláště během horkých letních dnů.

Jak se chránit před nepříjemnými příznaky

Nejlepší prevencí je co nejvíce se vyhnout pobytu venku během silné koncentrace alergenů ve vzduchu. Na trhu je k dispozici speciální filtr do auta, který zabrání přístupu pylů dovnitř. Podobně stojí za to zvážit investici do pylového filtru do domácnosti či klimatizace, protože větrání během tohoto období se striktně nedoporučuje. Levnější variantou je zavěsit do okna mokré prostěradlo, které zachytí většinu pylových zrn a pomůže trochu osvěžit vzduch uvnitř.

Pokud přeci jen musíte vyrazit ven, ujistěte se, že je Vaše pokožka bezpečně zakrytá a platí čím větší brýle, tím lépe. Můžete také zkusit aplikovat kolem nosu trošku vazelíny, která pomůže zachytit alespoň část iritantů. Po návratu domů oblečení nijak netřepat, ale ideálně ihned vyprat, osprchovat se a umýt vlasy od pylu. Pokud necháváte vyprané oblečení uschnout přirozeně, je třeba také zdůraznit, že se nedoporučuje ho během těchto měsíců sušit venku, ale raději uvnitř.

První pomoc při obtížích

Občas je nemožné se nepříjemným příznakům vyhnout, a proto je dobré mít předem dobře vybavenou lékárničku s přípravky, které Vám či Vašim nejmenším trochu uleví. Váš lékař Vám doporučí nejlépe jaké přípravky se hodí pro Vaší konkrétní situaci. Pokud ale hledáte přírodní řešení otázky co na rýmu a ucpaný nos, babské rady doporučují podat vývar z Yzopu lékařského či kvasnicové tablety. Někteří pacienti také doporučují zkusit pravidelně žvýkat malé kousky medových plástů, obzvláště během jarních a podzimních měsíců. Příznaky senné rýmy pomůže také částečně ulevit odvar z devětsilu, keře chebuli srdčité. Doporučuje se také do jídelníčku zařadit více papriky, medu, vitamínu C či rybího oleje. Mezi další možnosti alternativní léčby alergii také patří homeopatika či akupunktura.

Jaký je Váš osvědčený tip proti alergiím? Dejte nám vědět!

Share Button

Comments

comments