Víte, jaký je rozdíl mezi odhadní a tržní cenou nemovitosti?

Remax realitní kancelář

Pokud se snažíte zorientovat na současném realitním trhu, je nezbytné vědět i něco o konkrétních pojmech. Víte, jaký je rozdíl mezi cenou odhadní a tržní? V následujících řádcích vám uděláme jasno v těchto termínech.

Většinou realitní makléři pracují s oběma cenami, protože odhadní cena se uvádí ve znaleckém posudku, tržní cena zase určuje, za jakou částku je možné nemovitost prodat.

Odhadní cena nemovitosti

Odhadní cenu nemovitosti stanovuje znalec, který má k tomu oprávnění a povolení. Znalecký posudek se vyhotovuje většinou na základě požadavku ze strany bankovní instituce, u které se sjednává hypoteční úvěr, případně ze strany soudu. Odhadní cena je ovlivněna hned několika faktory, a to konkrétně:

  • celkovými parametry nemovitosti a pozemku,
  • úroveň rozvodové sítě,
  • úroveň energetické náročnosti.

Nicméně počítejte s tím, že odhadní cena nereflektuje dynamiku trhu, a tak se často odlišuje od ceny tržní.

Náš tip: Pokud prodáváte nemovitost, je vhodné svěřit práci do rukou profesionálů s dlouholetými zkušenostmi. Jestliže je ve vašem hledáčku realitní kancelář Brno, obraťte se na RE/MAX Delux.

Tržní cena nemovitosti

Další je tedy tržní cena nemovitosti. Samozřejmě se při stanovování této ceny zohledňují výše uvedené parametry, dále pak ještě současné tržní trendy či atraktivita lokality. Jestliže se rodinný dům nachází nedaleko příměstského parku a v lokalitě s plnou občanskou vybaveností, jeho tržní cena je potom vyšší než rodinného domu na vesnici, kde je sotva jeden malý obchod.

Stejně jako jsou faktory, které tržní cenu zvyšují, tak jsou i takové, jež cenu snižují. Rušná silnice přímo pod okny je pro nemovitosti negativum.

Jelikož se ceny na realitním trhu vyvíjí, je dobré obrátit se na spolehlivého realitního makléře, který určí optimální tržní cenu.

Podcast
Share Button

Comments

comments