Jak vyčistit látkovou markýzu

Látkové markýzy potřebují každý rok vyčistit. Nejlépe na podzim, na konci sezóny. Jestli jste to ale nestihli, můžete je vyčistit i teď, před sezónou. Jak na to, aby neutrpěla impregnace markýzy? K tomu se dostaneme v tomto článku.

Venkovní markýzy se po celou dobu, co jsou vytažené, znečišťují. Pohlcují prach, padá na ně listí, někdy i ptačí trus, usazují se na nich různé další nečistoty a bakterie. Pravidelným čištěním (alespoň jednou ročně) prodloužíte jejich životnost a zachováte propustnost světla. Markýzy můžete buď vyčistit šetrně, nebo přitlačit a poté je znovu naimpregnovat.

Čistit sami nebo to nechat na firmě?

Existují firmy, které se specializují na čištění markýz, rolet, slunečníků apod. Můžete je oslovit, markýzu tam dovézt a nechat si ji odborně vyčistit. Není to nejlevnější a hlavně musíte markýzu odmontovat a převézt. Přitom není vůbec těžké vyčistit markýzu doma.

Na vyčištění markýzy svépomocí budete potřebovat ekologické a šetrné prostředky (např. mýdlo Astonisch, přípravek Koberal apod.). Pojďme se podívat na konkrétní tipy, jak si markýzu vyčistit:
  • Za sucha a tvrdým kartáčem. Když nechcete zničit impregnaci, zkuste vyčistit markýzu za sucha tvrdým kartáčem. Tím určitě začněte, uvidíte, jaký bude výsledek.
  • Čističe na markýzy. Existují speciální čističe na markýzy, vyzkoušejte je však raději jen na kousku markýzy hned u hřídele, ať vidíte, jestli barva náhodou nevybledne, a až pak je použijte na celou markýzu.
  • Šťáva z citrónu. Vyzkoušejte šťávu z citrónu, buďte trpěliví a několikrát proces čištění zopakujte.
  • Konstrukci omyjte mýdlovou vodou. K čištění konstrukce markýzy použijte mýdlovou vodu a důkladně ji očistěte, prodlouží to její životnost.

TIP: Teprve uvažujete o tom, že si do parného léta pořídíte markýzu? Přečtěte si článek s tipy, jak vybrat markýzu.

Starat se o markýzu znamená ji včas zatahovat a nenechávat ji zataženou, když prší. Pokud markýza zmokne, měli byste ji nejdříve nechat proschnout a až pak zatáhnout, jinak by mohlo dojít ke vzniku plísní. Použijte větrné čidlo, aby se markýza sama zatáhla, když začne foukat, silný vítr by ji mohl roztrhnout. Každá markýza potřebuje po sezóně vyčistit, možná bude potřebná i impregnace. V zimě by měla být markýza zatažená na místě, kde na ni nemůže déšť ani sníh. Když se však budete o markýzu poctivě starat, vydrží vám plně funkční dlouhá léta.

Share Button

Comments

comments