Dveřní rohož z desek

Podle tohoto jednoduchého návodu si bez větších problému můžete vytvořit stylovou rohožku před vaše vchodové dveře. Vypadá neobvykle a její tvorba vám zabere pouze pár minut. Čím budete vítat své hosty vy? Inspirujete se pozdravem “Hello”, který můžete vidět na nadcházející ukázce?

Co budete potřebovat?

 • dřevěnou lištu o délce 4,8 m
 • ruční pilu
 • brusný papír
 • vrtačku s vrtákem o průměru asi 6,5 mm
 • mořidlo na dřevo
 • tiskárnu
 • nůžky
 • malířskou lepící pásku
 • akrylovou barvu
 • kartáč
 • lak na dřevo
 • lano
 • silikonové lepidlo, obyčejné lepidlo

Jak na to?

 1. Nejprve rozřežte lištu na 8 stejných dílů po 60 cm. Aby jste si ulehčili práci, můžete požádat o toto nařezání v obchodě s železářskými potřebami.
  Na tenčí straně každé lišty si naměřte 7,5 cm od konce, označte a vyvrtejte otvor podél celé tyče. Skrz otvor budete protahovat lano a spojovat všechny lišty dohromady, proto by otvor měl mít stejnou tloušťku, jako samotné lano. V našem příkladu je použit vrták o průměru 6,5 mm.
 2. Všech osm lišt vybruste brusným papírem (především pak kolem vývrtů), aby byly lišty dokonale hladké.
 3. Aby desky vypadaly lépe, natřete je mořidlem. Zde bylo použito hnědé mořidlo středních tónů. Před tím, než přejdete k dalšímu kroku, pečlivě si přečtěte návod na obalu mořidla ohledně délky sušení.
 4. V počítači si vytvořte a poté vytiskněte heslo, které chcete, aby krášlilo vaší rohožku. Vystřihněte tak, aby se dal nápis a popřípadě i jeho okolí obkreslit.
 5. Vyrovnejte dřevěné lamely k sobě, aniž by mezi nimi zůstal prostor. Šablonu umístěte doprostřed a obkreslete.
 6. Přišel čas na kreslení! Zde je použitá bílá akrylová barva, ale výběr barev samozřejmě záleží pouze na vás. Pomocí tenkého štětce veďte linii po tužkou vyznačené “bublině”. Pomůže vám to rovnoměrně rozkládat písmenka samotného nápisu.
 7. Teď je třeba vytvořit nápis. Pokud jste již nápis obkreslili, každé písmenko zvlášť vyplňte malířskou lepící páskou. Aby jste vytvořili pěkné oblé tvary, nebojte se použít nůžky.
 8. Pomalu a lehkými tahy, aby nedošlo k odlepení pásky, vymalujte vnitřek “bubliny”. Pokud jste si vybrali světlou barvu, bude třeba nejméně třech vrstev pro dosažení požadované jasnosti nátěru bez záblesku tmavého dřeva.
 9. Když barva uschne, pečlivě odstraňte pásku.
 10. Na desky naneste dvě vrstvy laku, které ochrání vaší dřevěnou rohož před počasím a jinými vnějšími vlivy.
 11. Po vyschnutí laku je možné začít s montáží. Nastříhejte si dva kusy syntetického lana, každý o délce 61 cm, nebo o kousek delší.
 12. Na jednom konci lana udělejte uzel, navlečte první desku, znova zafixujte uzlem a stejným stylem pokračujte v případě dalších sedmi desek.
 13. U poslední desky udělejte uzel a zbytek lana odřízněte. Konce lan můžete opálit ohněm, aby se netřepily a uzly se nerozvázaly. Pro pevnost spojů můžete ještě všechny uzly polepit lepidlem.
 14. A poslední věc, kterou je nutno udělat – dejte svou ručně vytvořenou rohož před svůj práh a naznačte každé návštěvě, že je u vás vítána.

Jaký nápis si vytvoříte vy? Ať už to budou iniciály vašeho jména, názvy ročních období, hesla všeho druhu nebo jen obrázky, nezapomeňte se s vašimi výtvory pochlubit dole v komentářích nebo na našich facebookových stránkách.

Mnoho jiných nápadů a triků, jak zkrášlit váš dům či byt najdete v sekci BYT A DŮM.

Zdroj obrázků: Bob Vila

Share Button

Comments

comments