Jak postupovat při vytopení bytu

vytopená domácnost

Stane se to hned. Zapomenete, že si napouštíte vanu, rozbije se hadice u pračky nebo vás vytopí soused nad vámi. Ve vaší koupelně by se rázem mohl natáčet druhý díl filmu Vodní svět. V hlavní roli se ovšem tentokrát neobjeví charismatický Kevin Costner, ale vy. Jak se k tomu postavíte?

Malý kvíz

Když otevřete dveře od koupelny a uvidíte tu paseku, máte několik možností, jak se zachovat. Jen jedna z nich je ale správná, uhádnete která?

  • Rozbrečíte se.
  • Začnete lomit rukama, že si tohle nezasloužíte.
  • Vezmete hadr a začnete uklízet.
  • Opatrně koupelnu zavřete a počkáte, až si toho všimne jiný člen domácnosti a o vše se postará on.
  • Všechno si nafotíte.

Ti, kdo tipovali, že správná odpověď je ta poslední, vyhrávají. Fotky samozřejmě neslouží pro sdílení na sociálních sítích, ale pro potřeby pojišťovny. Teď tedy předpokládáme, že máte sjednané pojištění domácnosti. Nemáte ho? Rychle to napravte. Velmi pěknou nabídku najdete třeba u ČSOB Pojišťovny. A teď zpět k fotografiím. Nikdo po vás nebude vyžadovat špičkovou kvalitu a bohatě postačí fotky z vašeho mobilu. Jestli foťák ani telefon nevlastníte, klepněte na sousedy a poproste je o zapůjčení.

Další krok

Po nafocení váš čeká další akce. Teď už konečně zaběhněte pro hadr, ručníky a vše ostatní, co potřebujete pro základní úklid. Hotovo? V klidu si sedněte a stručně písemně popište své fotografie. Pojišťovnu to bude zajímat. Opět tedy za předpokladu, že máte svou domácnost pojištěnou. Sepište si vše, co na fotkách vidíte. Zaznamenejte každou věc, kterou vám voda zničila – omítku, dlaždičky, fén, sušičku a podobně.

Co dělat, když někdo vytopí vás

Je strůjcem vašeho problému jiná domácnost? Ihned za nimi utíkejte a řekněte jim, co se stalo. Teď záleží pouze na tom, aby se zastavil příval vody. Vaši sousedé nemusí ani tušit, že se v jejich koupelně něco děje. Další postup se už shoduje s tím, co jsme si právě popsali. Pak by se viník neštěstí s vámi měl jít podívat k vám domů na následky. Teď záleží na tom, zda oba máte smluvené pojištění domácnosti. V takovém případě jde vše hladce. Oba o vzniklé situaci svou pojišťovnu informujete a ta už se postará o náhradu vzniklé škody.

Průšvih nastává v okamžiku, když ani jeden pojištěním domácnosti nedisponujete. Často to bývá běh na dlouhou trať. V případě, že váš soused patří mezi férové jedince, bez problémů dodrží svou povinnost a postará se o to, aby uvedl stav vašich věcí do původního stavu, nebo zajistil náhradu škody. Projevuje nezájem? Obraťte se na soud. Bohužel, jiná cesta ke spravedlnosti nevede.

Share Button

Comments

comments