Jak pěstovat bylinky v bytě

Zdroj: FreeImages.com/Ann- Kathrin Rehse

V článku Výroba domácího másla jsem se zmínil, že je možné do másla vmíchat nasekané nebo nadrcené bylinky a připravit si tak neobyčejný gurmánský zážitek. Pokud je nemáte k dispozici a chtěli byste si bylinky vypěstovat třeba v paneláku, není to nic složitého, a navíc je právě teď velice vhodná doby pro jejich výsev či výsadbu.

Škála bylinek, které lze takto pěstovat je poměrně široká. Doma se dá pěstovat například kopr, bazalka, rozmarýn, pažitka, petržel… v podstatě můžete zkusit téměř cokoli, některým rostlinkám se ale doma daří lépe než jiným.

K pěstování bylinek za oknem budeme potřebovat:

  • obyčejný květináč či truhlík na květiny
  • substrát na bylinky (lze koupit ve většině obchodů)
  • semínka bylinek, které máme rádi

Samotné pěstování bylinek už je pak poměrně vhodné i pro začátečníky. Stačí se řídit návodem na obalu semínek a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. V některých případech jsou dokonce semínka přímo zasazená do speciálního papíru. Ten stačí jen položit na povrch květináče či truhlíku a navlhčit (v některých případech lehce zasypat). Za pár dní se objeví první výhonky, rostlinky zesílí a už za několik týdnů je možné sklízet první úrodu.

Zdroj: FreeImages.com/Ann- Kathrin Rehse
Zdroj: FreeImages.com/Ann- Kathrin Rehse

Čím více bylinek si doma vypěstujete, tím snazší vám to bude připadat. Zkušenosti pak využijete třeba napřesrok, protože některé rostlinky jsou pouze jednoleté (jako například kopr) a je nutné je vysévat opakovaně.

Pokud se rozhodnete třeba pro pažitku, budete to mít jednodušší, protože je vytrvalá a při troše péče vydrží několik let. Takže poté, co ji vysejete a ona vám vzejde, máte na pár let vystaráno.

S rozmarýnem je to ale ještě snazší – dá se totiž koupit v obchodě už vzrostlý a není nutné se tak starat o výsev. Květináček ve kterém ho koupíte ale není určený k delšímu pěstování, je tedy vhodné rozmarýn přesadit do směsi hlíny a písku. Pak už téměř není potřeba se o něj starat. Stačí ho jen občas zalít (je skutečně nenáročný a vyhovuje mu spíš sušší prostředí, pozor na přelití a zahnívání) a přihnojit. Má rád světlo a teplo, takže za oknem mu bude skvěle. Navíc se dá i zajímavě tvarovat, v podstatě budete mít za oknem malý stromeček, který vám výtečně okoření jídlo.

Zdroj: FreeImages.com/Bura
Zdroj: FreeImages.com/Bura

Jak vidíte, je to skutečně jednoduché. Stačí jen pamatovat na to, že bylinky potřebují dostatek slunečního světla a přiměřeně vláhy (konkrétně zjistíte na obalu semínek).

Share Button

Comments

comments