Jak si vyrobit domácí balzám na rty

Zdroj: “FreeImages.com/Javiera de Aguirre”

Ať už venku praží slunce, jako právě v těchto letních dnech, nebo je naopak zima až praští, naše rty ocení ochranu a výživu, kterou jim poskytuje domácí balzám. Na rty totiž téměř neustále působí negativní vlivy – ať už zmíněné horko, zima, vítr, prach… vhodný balzám rty nejen ochrání, ale i vyživí a zabrání jejich vysušování a praskání.

Recepty na domácí balzámy jsem si pro vás připravil hned dva, konkrétně vám ukážu, jak si připravit osvěžující domácí limetkový balzám na rty a domácí skořicový balzám na rty. V obou případech platí, že čím kvalitnější suroviny použijete, tím lépe.

Letní osvěžující domácí balzám na rty

Zdroj: “FreeImages.com/Martin Walls”
Zdroj: “FreeImages.com/Martin Walls”

Balzám s osvěžující limetkovou vůní. Pokud máte rádi mojito, hned je o důvod víc ho vyzkoušet.

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 2 lžíce kakaového másla
  • 2 lžíce včelího vosku
  • 2 lžíce mandlového oleje
  • 10–15 kapek limetkového esenciálního oleje

Postup:

Výroba je velice snadná. Kokosový olej, kakaové máslo a včelí vosk s mandlovým olejem rozpusťte ve vodní lázni. Doporučuji rozpouštět při co nejnižší teplotě a ideálně stále míchat. Jakmile se vám suroviny rozpustí a spojí, odstavte nádobu, ještě jednou promíchněte a přidejte esenciální olej. Pak už jen zbývá rozpuštěný balzám přelít do vhodných nádobek – například do vyčištěný nádobek po spotřebovaném balzámu. Nechte vystydnout a zavíčkujte.

Z počtu lžic si dokážete udělat představu o výsledném množství. Pokud tedy chcete balzámu méně, můžete použít poloviční množství nebo čajové lžičky místo polévkových lžic.

 

Podzimní (a zimní) voňavý skořicový balzám na rty

Zdroj: “FreeImages.com/Jozsef Szoke”
Zdroj: “FreeImages.com/Jozsef Szoke”

Vůně skořice k podzimu a zimě patří téměř neodmyslitelně. Svařené víno, horký jablečný závin. Já osobně skořici miluji a pokud by po ní voněla i ústa mé přítelkyně… No, zpátky k receptu.

Budete potřebovat:

  • 4 lžíce kokosového oleje
  • 1 a ½ lžíce včelího vosku
  • 2-3 kapsle vitaminu E (kapsle, nikoli tablety – vitamin E přispívá k ochraně rtů i trvanlivosti balzámu, které kapsle využijete záleží na vás)
  • ¾ lžíce čistého medu
  • 15 kapek esenciálního skořicového oleje

Pokud preferujete tužší balzámy na rty, snižte množství kokosového oleje a zvyšte množství včelího vosku. Pokud máte raději měkčí balzámy, přidejte kokosový olej a uberte včelí vosk.

Postup:

Ve vodní lázni opatrně rozpustíme kokosový olej a včelí vosk. Odstavíme a přidáme med, esenciální olej a z kapslí vymačkáme vitamín E (jednoduše je propíchněte vhodným nožem nebo jehlou). Dobře promícháme a přeléváme do vhodných nádobek. Máte cca 5–10 minut, než začne směs tuhnout. Zavíčkujeme až po vychladnutí.

Opět je možné si udělat představu o výsledném množství podle objemu použitých složek. Pokud chcete menší množství domácího balzámu na rty, snižte počet lžic nebo využijte čajové lžičky.

Zdroj: “FreeImages.com/Alicia Solario”
Zdroj: “FreeImages.com/Alicia Solario”

Trvanlivost domácího balzámu na rty se odvíjí od trvanlivosti použitých surovin. Obecně se ale dá říct, že byste jej měli spotřebovat do 3 měsíců.

Share Button

Comments

comments