15 tipů pro použití jedlé sody

Zdroj:www.popsugar.com.au/

Jedlá soda neboli soda bikarbona, je úžasná věc. Všimly si toho už naše babičky a využívaly ji ke spoustě věcí. V dnešní době, kdy máme možnost si koupit speciální přípravek téměř na cokoli, se na to už ale zapomíná. Pojďme si připomenout 15 možností jejího použití.

Využití sody v kuchyni

 1. Nahrazuje kypřící prášek – soda je základní složkou kypřících prášků, pokud pečete těsto, ve kterém bude použito například podmáslí, citronová šťáva či obecně citrusy, můžete kypřící prášek nahradit právě jedlou sodou.
 2. Budete mít nadýchanější vaječné omelety – přidejte jen na každé vejce špetku jedlé sody.
 3. Zmírňuje nadýmavé účinky luštěnin – stačí ji přidat do vody, ve které luštěniny vaříte.
Zdroj: www.flickr.com
Zdroj: www.flickr.com

Využití sody místo chemických voňavek

 1. Jedlá soda přirozeně pohlcuje pachy – pokud máte lehce „zatuchlou“ lednici, nasypte sodu do misky a vložte do lednice.
 2. Osvěžuje obuv – nasypte sodu do bot, nechte působit minimálně přes noc a pak boty vyklepejte.
 3. Vyčistí koberec – pokud vám páchne koberec, a už kvůli domácímu mazlíčkovi, rozlitému nápoji, nebo z jiného důvodu. Posypte takové místo sodou a nechte působit. Následně vyluxujte.
 4. Nahrazuje deodorant – stačí si napudrovat podpaží.

Soda jako čistidlo

 1. Čistící kašička ze sody a vody lze využít při čištění nejrůznějších povrchů, při čištění sporáku, připečeného nádobí, vodovodních kohoutků…
 2. Odstraňuje zápach z krájecích prkének – stačí je vydrhnout pastou ze sody.
 3. Uvolňuje ucpané odpady – pokud se vám ucpe odpad, případně ho chcete jen preventivně vyčistit, nasypte večer do odpadu šálek sody. Nechte působit přes noc a ráno vlijte šálek octa následovaný konvicí horké vody.
 4. Změkčuje vodu při praní – máte-li potíže s tvrdou vodou, přidejte sodu k pracímu prášku. Soda vodu změkčí a prací prášek tak bude účinnější.

Soda pro zdraví

 1. Neutralizuje zápach z úst – rozmíchejte čajovou lžičku sody v půl hrnku vody. Vykloktejte a vypláchněte si ústa, čímž zápach neutralizujete.
 2. Ze sody se dá vyrobit bělící zubní pasta – stačí smíchat sodu s kokosovým olejem. Tuto pastu ale používejte maximálně několikrát týdně, protože je poměrně silně abrazivní. Mohlo by dojít k poškození zubní skloviny.
 3. Zmírňuje pálení žáhy – při požití sody dochází k reakci se žaludečními kyselinami a zmírnění příznaků pálení žáhy.
 4. Pomáhá při relaxaci – například tím, že si užijete příjemnou koupel se šumivou bombou.

  Zdroj: crest.com
  Zdroj: crest.com
Share Button

Comments

comments