5 potravin, které chrání před slunečním zážením

Když trávíte mnoho času venku na slunci, pro kůži není nic lepšího, než opalovací krém nebo chránící vrstva oblečení. Ale neměli bychom zapomínat ani na potraviny, které mohou ochránit kožní buňky před škodlivými ultrafialovými paprsky, a které mohou dokonce obnovit buňky již poškozené.

S přidáním těchto produktů do vaší každodenní stravy můžete počítat s doplňující ochranou před rakovinou kůže. Takže si nalijte ještě jeden šálek kávy a rozepište si své denní menu. Zde je několik potravin, které se od těch ostatních ve své podstatě liší.

Rajčata

Rajčata jsou bohatým zdrojem lykopenu a karotenu, které obsahují ochranný sluneční faktor (SPF). Vařená rajčata mají vyšší koncentraci lykopenu, než rajčata syrová.
Abyste zajistili ochranu před slunečním zářením, je nutné denně sníst alespoň pět lžic tepelně upravených rajčat (kečup, protlak). Proto se nezaměřujte jen na rajčata čerstvá, ale do svého jídelníčku přidejte i ta zpracovaná.

Zdroj obrázku: recipethis.com

Hroznové víno

Flavonoidy hroznů mohou zastavit tvorbu škodlivých molekul (volných radikálů), které vznikají vlivem ultrafialového záření. Volné radikály ničí stálé molekuly, ale flavonoidy jsou schopny je opět stabilizovat.

Jahody

Nedávné studie prokázaly, že anthocyanin (barvivo, které zabarvuje ovoce do červena) snižuje množství poškozených kožních buněk při opalování a vystavování kůže slunci. Pokud milujete jahody, které tuto látku obsahují, máte další důvod, proč si je dopřávat ve velkém.

Zdroj obrázku: losebabyweight.com.au

Cibule

Cibule je bohatá na polyfenoly, které mohou nejen zabránit poškozování DNA v keratinocytech (kožních buňkách), ale také přispívají k jejich regeneraci. To platí zejména při vlivu ultrafialového záření.

Káva

Kofein má samozřejmě svou negativní stránku, která se projevuje zejména při jeho nadužívání. Nicméně vědci zjistili, že kofein je schopen snížit riziko vzniku karcinomu bazálních buněk o 20%. A účinek závisí právě na dávce. To znamená, že čím víc kávy vypijete, tím větší ochranu proti UV záření získáte.

Zdroj obrázku: indulgexpress.com

Teď už si stačí pouze pořídit kvalitní opalovací krém, přidat do své stravy těchto 5 potravin a užívat si letních slunečních dní.

Share Button

Comments

comments