Jaké se dají získat dotace na tepelná čerpadla?

Tepelná čerpadla jsou hitem posledních let. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, nicméně výrobci slibují až o 75 % nižší účty za energie a ekologové poukazují na ekologické hledisko takového vytápění. Energie je všude kolem nás, tak proč jí nevyužít pro vytápění?

Tepelná čerpadla jsou obnovitelným zdrojem energie, využívají totiž energii nahromaděnou v prostředí kolem nás. Existuje několik druhů tepelných čerpadel, například vzduch-voda či země-voda, konkrétní typ je vždy potřeba volit s ohledem na podmínky v místě vašeho bydliště. Všechny však mají jedno společné. Jde o jediný zdroj tepla pracující s účinností násobně vyšší než jedna, přičemž příkon tvoří pouze 20-35 % získané energie.

Výhoda pro přírodu i pro moderního člověka

Tepelná čerpadla nevytváří popílek ani prach, nepouští do našeho ovzduší ani CO2. Výhod však mají více. Jednou z těch podstatných je například královsky pohodlné ovládání. Samozřejmě záleží na tom, jaké čerpadlo si pořídíte, ale například výrobce Master Therm láká na čerpadla s připojením k internetu. Ta je možná ovládat prostřednictvím webu třeba přes tablet nebo telefon. Můžete si tedy zatopit ještě cestou z práce.

S využitím dotace není pořizovací cena tak vysoká

Jedinou nevýhodou zůstává vysoká pořizovací cena. Tento háček však snadno odstraníte, když využijete dotace na tepelná čerpadla. V současné době je možné požádat o příspěvek v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (třetí vlna běží do 31. 12. 2021). Nárok máte až na 80 % uznatelných nákladů, maximálně 120 000 Kč, v některých regionech je částka zvýšena na 85 % nákladů. Co pro to musíte udělat?

Tepelné čerpadlo musí splňovat podmínky ekodesignu dle Nařízení EK č. 813/2013 a splnit hodnotu topného faktoru. Po doložení těchto parametrů od výrobce se výrobek přenese do seznamu schválených výrobků a technologií, dotace lze využívat pouze na tyto schválené výrobky.

Pro běžného člověka jde o poměrně náročné téma a těžko může posoudit, zda na dotaci bude, nebo nebude mít nárok. Proto je nejlepší obrátit se přímo na prodejce tepelných čerpadel, většina z nich má s vyřizováním dotací zkušenosti. Zkuste se obrátit třeba na firmu Master Therm.

Share Button

Comments

comments