Je lepší pořídit nemovitost v Praze s pomocí realitní kanceláři, nebo je vhodnější spolehnout se na svůj instinkt a schopnosti?

V dnešní době, kdy v podstatě vše hledáme na internetu, často narazíme na nabídky pronájmu či prodeje nemovitosti v Praze s realitní kanceláří nebo bez ní. Varianta bez realitky se sice může zdát výhodná, určitě by vám to dost peněz ušetřilo a webové stránky se v poslední době stále více snaží pracovat pouze s ověřenými zákazníky, ale opravdu se na to můžete spolehnout? Určitou solidaritu můžete očekávat u těch, kteří v popisu uvádějí vše podstatné a nešetří fotkami, i když zrovna nevypadají jako z katalogu. V tomto ohledu se musíte spoléhat víceméně na svůj instinkt. Ovšem jak varianta s realitkou i bez ní má své plusy i mínusy.

Jak při pronájmu i pořízení nemovitosti postupovat, pokud víte, že nechcete využít služby realitní kanceláře

Jak už jsem zmiňovala výše, to nejdůležitější je jistota. V tomto případě se musíte spolehnout pouze na slib druhé smluvní strany. Pokud se bude jednat o pronájem, myslete na to, že komunikujete s tím, komu budete platit nájem. Mluvíte-li spolu narovinu, dá se předpokládat, že i po podpisu smlouvy spolu budete vycházet dobře a jednat férově.

NÁJEMNÍ I KUPNÍ SMLOUVU SI VŽDY DŮKLADNĚ PROSTUDUJTE

Sepsanou smlouvu si vždy důkladně přečtěte. Klidně si vezměte i čas na prostudování. Všechny body musí vyhovovat oběma stranám. Pořádně si prohlédněte i samotný byt, který má být předmětem smlouvy. Upozorněte na nedostatky, kterých jste si všimli a zeptejte se na všechny podrobnosti, které by vás při případném bydlení mohly trápit. Bude-li součástí pronájmu také nábytek, dbejte na to, aby byl všechen zapsán ve smlouvě a spolu s tím i jeho aktuální stav. Rovněž buďte přítomni při opisování aktuálního stavu elektroměru.

HLAVNÍ DŮVODY, PROČ LIDÉ HLEDAJÍ BYDLENÍ BEZ REALITKY

Tato varianta je zpravidla levnější, než služby realitní kanceláře jak pro pronajímatele, tak pro nájemce. S poskytovatelem můžete často jednat o ceně. Pokud najdete nějaký nedostatek jako například plíseň nebo přílišný hluk, můžete se pokusit snížit výši nájemného či ceny bytu. Navíc máte možnost poznat nemovitost podrobněji i s její historií. Tuto cestu také často využívají lidé pro své kamarády, známé nebo pro předání bytu dětem. S kvalitním právním servisem je toto rozhodně nejjednodušší cesta získání nemovitosti. Spousta internetových portálů poskytující tuto službu nabízí i možnost využití služeb advokáta. Což dělá z této možnosti skutečného soupeře realitních kanceláří.

Řada osob chce mít jistotu, že nepřehlédnout žádný nedostatek ve smlouvě a vše proběhne dle zákona, a proto raději osloví realitní kancelář a spoléhají se na jejich zkušenosti

Realitní kanceláře zaměstnávají spoustu lidí, kterým potřebují zaplatit, proto je logické, že za své služby budou něco chtít. V případě nájmu je poplatek většinou ve výši nájmu, v případě prodeje jsou to určitá procenta z prodejní částky. V nájmu většina realitek počítá s energiemi. Takže se nemusíte starat o dodávku elektřiny či plynu, případně dalších služeb. Ve svých nabídkách to mívá rozepsané – uvádí částku holého nájmu i nájem včetně služeb. Odpadá vám tak možnost výběru poskytovatele energií. Jestli to je dobře nebo špatně, už nechám na vás. Makléř pro vás zajistí kvalitní smlouvu a postará se o veškerý právní i komunikační servis. Abyste byli s poskytnutými službami spokojeni, nesmíte výběr realitní kanceláře podcenit.

To, že se o vše postará, však neznamená, že ve smlouvě nemůže být uvedený detail, se kterým nesouhlasíte. Smlouvu je potřeba si pořádně prostudovat i v tomto případě. Makléř vás vezme na prohlídku, kde si můžete byt prohlédnout a rozhodnout se. V případě, že se vám byt líbit nebude, makléř najde lepší. Spousta kanceláří také nabízí možnost financování hypotékou. Nemovitost si navíc nemusíte hledat sami. Zadáte své požadavky a sami vám najdou byt, který vám bude naprosto vyhovovat. Vybírat si můžete z obrovského množství nabídek, kterým náš trh disponuje. Jako bonus některé nabízí i možnost pojištění. V podstatě od pojištění osob a majetku až po investice a zhodnocení.

Pamatujte, že realitní kancelář vám neumožní smlouvat o výši nájemného nebo kupní ceně. Můžete se o to pokusit v případě, pokud naleznete v dané nemovitosti nějakou konkrétní překážku, která podle vás v ceně zahrnuta není a hodnotu snižuje. Počítejte s tím, že to nebývá příliš pravděpodobná možnost.

Hledali byste nemovitost na vlastní pěst, nebo byste se svěřili do rukou zkušených realitních makléřů?

Share Button

Comments

comments