Zkoušeli jste Patchwork?

Patchwork pochází z anglických slov patch – záplata a work – práce, znamená tedy doslova “vyrobeno ze záplat“. Je to textilní technika sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely krásné veselé vzory.

Co na patchworkování potřebujete?

Vyberte si barvy látky, které se vám hodí, mohou to být různé ústřižky a zbytky látek. Pomocí postupu si budete moct vyrobit cokoliv, nejlepší je začít jednoduchými polštářky a pak se pouštět do složitějších variant. Ale nic nebrání vaší kreativitě a pomocí této techniky si můžete ušít deky, povlečení, závěsy prostě cokoliv vás napadne. Doporučujeme minimálně ze začátku volit levnější látky, než si v tom získáte zkušenosti.

Nachystejte si všechny potřebné pomůcky. Dražší variantou je řezací plotr, který vám vyřízne z látky přesné tvary. Je to varianta pro profíky a pro lidi, kteří se tím živí. Pro začátečnice však doporučujeme řezací podložku, patchworkové pravítko a kulatý řezák (nebo klidně nůžky, křídu a pravítko). Nezbytnou součástí šití patchworku je žehlička, bez žehlení to nebude nikdy přesné a přesnost je u této metody opravdu důležitá. Abychom nezapomněli, tak pak to vše potřebujete sešít na šicím stroji a k tomu doporučujeme vyšívací stroj značky Brother.

Postup práce Patchworku

Látky již máte vybrané, a barevně sladěné, přichází tedy řada na stříhání a řezání pruhů. V patchworku se začíná vždy řezáním pruhů, z nich čtverců, trojúhelníků nebo různých kosodélníků. Patchworkové pravítko vám pomůže díky svým „vodicím linkám“. Současně je vzniklý řez krásně rovný a netřepí se.

Teď přichází na řadu matematika a měření. Vysvětlíme si to na povlaku na polštář o rozměru 35 x 35 cm. Nejjednodušší jsou čtverečky, proto si to vysvětlíme na nich. Pokud chceme čtverečky o rozměru 7 x 7 cm, musíme si vystřihnout čtverečky o větší velikosti, abychom měli prostor na sešívání (cca 1 – 1,5 cm z každé strany – takže 8,5 x 8,5 bude vystřižený čtverec). Čtverců budeme potřebovat 25 (5×5).

Vystřižené čtverce si složte tak aby se vám to líbilo barevně. Doporučujeme si poskládané čtverce vyfotit, abyste to pak při šití nepomíchali. Sešívejte prvně do pruhů a následně pruhy k sobě. Vezměte dva sousedící čtverce, položíme je k sobě tou hezkou stranou na hezkou stranu (líc na líc). Snažte se čtverce co nejvíce vyrovnat podél společné hrany, použijte špendlíky pro zajištění. Máte-li křídou nakreslený výsledný čtverec (7 x 7 cm), špendlíkem propíchněte vrcholky obou látek. Snadno je tak dostanete přesně na sebe.

Fáze žehlení – švy rozžehlete, každou látku na jednu stranu. Ostřihněte přebytečnou látku, tím dosáhnete ploššího vzhledu. A máte krásnou barevnou stranu polštáře.

Přidáváme pár inspirací, takže začínáme patchworkovat!

1. Povlečení a přehoz přes postel

povleceni patchwork
zdroj: emachala.cz

2. Polštářek pro holčičku

patchwork polštář
zdroj: pinterest.com

3. Polštář na manželskou postel

polštář patchwork
zdroj: thehandmadehome.net

4. Patchwork obrázek

patchwork obrazek holcicka
zdroj: pinterest.com

5. Patchworková dětská deka

Patchwork dětská deka
zdroj: patchworkposse.com

6. Plyšák ze zbytků látky

patchwork plysak pes
zdroj: pinterest.com

7. plyšák žirafa nebo pejsek?

Patchwork plyšák žirafa
zdroj: pinterest.com

8. Dívčí postel z patchworku

Přehoz přes postel a polštáře patchwork
zdroj: pinterest.com

 

 

Share Button

Comments

comments