Aby prádlo zůstalo zářivě bílé

Zkoušíte vše možné, ale nějak ne a ne vyprat bílé prádlo tak, abyste byli stoprocentně spokojeni? Předmáčení, praní v ruce, přípravky všeho druhu, ale nic nezabírá. Dejte vale zašedlému prádlu i skvrnám od potu. S našimi babskými radami bude vaše oblečení opět zářit na dálku. Tak, které doporučení si vezmete k srdci?

Jedlá soda nebo prášek do pečiva

Přípravky na praní už nevybírejte v drogerii, bude vám stačit váš špajz. Pět balíčků prášku do pečiva nebo jeden balíček jedlé sody přidejte do pračky k bílému prádlu, záclonám nebo utěrkám, které je zbaví zašedlého tónu. V případě, že jsou věci více šedivé, než bílé, namočte je na pár hodin do vody se solí a poté vyperte.

Citrón

U jedlé sody ještě zůstaneme. Pokud ji smícháte s kouzelnou citronovou šťávou, vytvoříte si účinnou kaši na jemné halenky i záclony. Prádlo do ní ponořte půl hodiny před samotným praním.
Vyzkoušet můžete i citron nakrájený na plátky, který přidejte do vany (nebo lavoru) s vřelou vodou. Do té pak namočte prádlo, nechte chvíli působit a pak vyperte.

Zdroj obrázku: ladyfashion.in

Ocet

Pokud vás trápí na bílém oblečení zažloutlé skvrny od potu, ideálním pomocníkem je ocet. Před praním namočte prádlo na několik hodin do teplé vody s octem v poměru asi 200 ml octa na kyblík vody. Nejlepší volbou je ocet vinný, pokud ho však nemáte, postačíte si s obyčejným kuchyňským octem.

Žlučové nebo jádrové mýdlo

Skvrny na prádle lehce odstraníte jádrovým mýdlem, které nastrouháte do vody (10 litrů vody / 200 g mýdla). V tomto roztoku nechte prádlo přes noc a poté vyperte, jak jste zvyklí.
Žlučové mýdlo snadno odstraní zažloutlé mapy. Prádlo navlhčete a potřete, nechte pár minut působit a vyperte.

Méně je někdy více

Chcete ušetřit vodu, elektřinu i samotnou pračku a často ji přeplníte tak, že už se tam nevleze ani jedna ponožka? Právě jsme odhalili příčinu vašeho zapraného prádla. Plňte pračku dle její deklarované kapacity.

Zdroj obrázku: mnn.com

Snad nemusíme dodávat, že bílé prádlo by se mělo prát zase pouze s bílým prádlem. Jeho třídění má opravdu smysl. Barvy se mohou usazovat ve vláknech a tím pádem bílá ztrácí svůj jas.
Máte i vy trik, jak na zašedlé prádlo? Nenechávejte si ho pro sebe a podělte se s ostatními dole v komentářích.

Share Button

Comments

comments