Jak opticky zvětšit prostor v malém bytě?

Máte rádi svůj malý útulný byt? Uvítali byste ale nějaký ten metr navíc? Pojďme se podívat na pár triků, které vám byt opticky nafouknou a přinesou pomyslný prostor. I s malým bytem se dá šikovně čarovat, stačí znát a respektovat několik zásad a vaše bydlení bude ihned prostornější.

Minimalismus, to je vaše mantra!

Při volbě designu malého bytu hledejte inspiraci v japonské úspornosti. V žádném případě ho nezamořte zbytečnými detaily a předměty. Používejte také chladné světlé barvy, které dají vyniknout stěnám. Tmavá barva totiž pohlcuje prostor a zmenšuje ho. To ovšem neznamená, že si nemůžete i v malém bytě dopřát tmavou zeď. Jen pečlivě volte, která to bude. Měla by být pouze jedna, a to ta s nejmenší plochou.

I další pravidlo zní jednoznačně. Pryč s příčkami! Je lepší mít jeden vzdušný členitý prostor, než tři pidimístnosti. V malém bytě totiž potřebujete pracovat se zónami, které se klidně mohou nacházet v rámci jedné větší místnosti. Tady se spí a relaxuje, tady vaří a jí a zde je společný prostor.

I malý byt může působit prostorným dojmem.

Nechte si udělat nábytek na míru

Toto je investice, která se vám určitě vyplatí. Lehký multifunkční nábytek se spoustou zjevných i tajných úložných míst je přesně to, co v malém bytě funguje. Postel může přes den sloužit jako válenda, prostorná šuplata pod ní jako prádelník a šatník v jednom.

Šikovný truhlář využije efektivně každý centimetr malého bytu a vy získáte nový prostor a funkční styl. Mnoho pomyslného prostoru můžete získat také vhodným řešením podlahy. V malém bytě se rozhodně nevyplatí používat na podlahu více materiálů. Zvolte si podlahovou krytinu s ideálními vlastnostmi a tu položte prostě všude. Dalším prvkem, který spolehlivě zvětší váš prostor, jsou zrcadla. Zrcadlová stěna nebo zrcadlo zabudované ve vestavěné šatní skříni zvětší nejen váš prostor, ale přináší i spoustu světla. Dejte si také pozor na výrazné vzory. Čím větší použijete vzory na tapetách nebo tkaninách, tím získáte větší pocit stísněného prostoru. Velké vzory se prostě do malého bytu nehodí.

Vestavěná skříň se zrcadlem opticky zvětšuje prostor.

Nechte si poradit od bytového poradce

Při návrhu designu nebo při samotné realizaci vašeho bydlení můžete využít i služeb bytového poradce. Po úvodní konzultaci vám obvykle předloží návrh designu bytu včetně cenové nabídky. Potom celý projekt zrealizuje nebo zafunguje jako technický dozor. Záleží jen a jen na vás. Inspirací pro realizaci vašeho nového bydlení mohou být i vzorové a vybavené byty, které pro vás připravila společnost Finep v rámci rezidenčního projektu Britská čtvrť v Praze 5 ve Stodůlkách.

Vše záleží na pocitu. I v malém, dobře řešeném bytě můžete prožít spokojený život, bohužel je to i naopak. Velký, nevhodně uspořádaný byt může působit stísněně.

Share Button

Comments

comments