Kvalita developerských projektů roste. Stavaři však stále bojují se zdlouhavými povolovacími procesy a nově i s vysokými cenami materiálů

Moderní developerské projekty rezidenčního charakteru jsou vzhledem k neutěšené bytové situaci v naší republice velice důležité. Jejich počty naštěstí pozvolna rostou. Faktem ovšem je, že by se jich na realitním trhu mělo každoročně objevovat alespoň dvojnásobné množství v porovnání s tím, co jsou tuzemští developeři prozatím schopni realizovat. Také jste se už zamýšleli nad tím, co je největší brzdou rozsáhlejší výstavby nových bytů? A napadla vás nejlogičtější otázka, kterou si v souvislosti s touto situací lze položit, a sice ta, zda by nemohlo být bydlení v České republice přece jen o něco levnější? Nedostatek rezidenčních nemovitostí a jejich vysoké ceny trápí čím dál širší vrstvy zdejší populace, takže podobné úvahy jsou nejen pochopitelné, ale i velice časté. Podíváme se proto, v čem naši stavaři spatřují hlavní překážky své práce, a řekneme si, zda je v dohledné době možné očekávat alespoň nějaké změny k lepšímu.

Developerské projekty a jejich kvalita

Snad nebude na škodu, začneme-li poněkud obšírněji. Než trochu rozebereme hlavní problémy našeho stavebnictví, potažmo celého realitního trhu, musíme zmínit alespoň jednu věc, která dnes naprostou většinu nově budovaných bytů spojuje, a sice kvalitu. Na mysli přitom máme jak kvalitu architektury, která se ve srovnání s minulými dekádami určitě výrazně zvedla, tak běžně používané technologie i materiály a s nimi související způsob provedení většiny rezidenčních projektů. Vše šlo poměrně zásadním způsobem nahoru, což majitelé těchto nemovitostí jistě kvitují s povděkem. To, že jsou novostavby realizovány už výhradně jako nízkoenergetické, je od loňského roku dáno novými směrnicemi EU. S ohledem na předpovědi většiny ekonomů, kteří předpokládají dlouholetý a razantní růst cen energií, jde o další „bonus“ v podobě budoucích mnohatisícových úspor. Developerské projekty jsou dnes tedy ve své většině hodnotnější, než bývaly dříve. Architektonickým pojetím počínaje a zanedbatelnou energetickou náročností konče.

120 tisíc korun za metr čtvereční

Rok od roku je u nás pořízení vlastní střechy nad hlavou finančně náročnější. Vezmeme-li byty a rodinné domky jakéhokoli stáří jako celek, pak jen v prvním letošním čtvrtletí došlo k jejich meziročnímu zdražení v průměru o 11,9 %. Novostavby jsou samozřejmě obvykle dražší a tak každý, kdo si chtěl v posledních letech nějakou koupit, musel sáhnout do peněženky pořádně hluboko. Nejvíce patrné je to pochopitelně v Praze, která je, pokud jde o ceny bydlení, na samém vrcholu pomyslného žebříčku. Nejenže se v našem hlavním městě nové byty nabízejí v průměru už za nějakých 120 tisíc Kč/m2 , ale i starší zástavba zde patří k tomu nejdražšímu, co lze v České republice pořídit. Asi proto nepřekvapí, že zdaleka nejdražší byt, který je v tuzemsku aktuálně k mání, najdete právě v naší metropoli. Máte-li našetřeno cca 350 milionů, může být váš! Nemáte? Nevadí, v přiložené tabulce naleznete několik zajímavých rezidenčních projektů, které byste si snad dovolit mohli.

Výběr z nových rezidenčních projektů

ProjektLokalitaPočet bytůTermín dokončení
Rezidence ŠumavskáK. Vary22dokončeno
ZahálkaPraha 4 – Modřany8002022
BerlitaBeroun61podzim 2022
Maison OřechovkaOřechovka – Praha 6128dokončeno
Albatros KbelyPraha 9 – Kbely6002023
Rezidence U lesaOdolena Voda662023

Co působí developerům největší potíže?

Slíbili jsme, že si trochu „posvítíme“ na nejpalčivější problémy, s nimiž se tuzemští developeři potýkají. Evergreenem je v tomto ohledu stavební zákon a z něj vyplývající extrémní délka celého povolovacího procesu. Když se developerů zeptáte, co jejich práci ztěžuje zdaleka nejvíce, bez výjimky se vám dostane totožné odpovědi. Je to komplikovanost a zdlouhavost stavebního řízení. Tyto byrokratické procesy, které jsou složité i ve srovnání s většinou zemí tzv. třetího světa, často zbytečně brzdí rozsáhlejší budování a nemalou měrou přispívají k vysokým cenám bydlení. Je proto pochopitelné, že novelu nedávno schváleného stavebního zákona, která vstoupí v platnost 1. července 2023, všichni developeři přivítali s úlevou. Svými výhradami se sice netajila řada odborníků, politiků a také ochránců přírody, ale navzdory všem těmto hlasům nový zákon nakonec „prošel“. Zda přinese očekávané zlepšení situace nebo způsobí více problémů než užitku a bude nutné přistoupit k jeho další úpravě, to ukáže až čas.

„Spása z východu“ a drahé materiály

Jakoby nestačily dlouholeté potíže s povolováním staveb, objevila se pandemie nemoci COVID-19. Vlivem nejrůznějších opatření, která měla za cíl zabránit šíření tohoto virového onemocnění, došlo k tomu, že se značná část dělníků z východních zemí pracujících v našem stavebnictví musela alespoň dočasně vrátit domů. Pro celou řadu projektů to znamenalo posunutí termínu jejich dokončení. Pozvolný návrat těchto pracovních sil, bez nichž se v žádném případě neobejdeme, je tedy pro celý developerský obor spásou. Že by konec potíží? Ale kdež! Doznívající pandemie zapříčinila navíc i nedostatek mnoha typů stavebních materiálů, což v posledních týdnech vedlo k enormnímu zdražení téměř všeho, dřevem počínaje a polystyrenem konče. Ceny se během velmi krátké doby zvedly o desítky, někdy dokonce o stovky procent! Prozatím se tento nárůst do konečné ceny nových bytů příliš nepromítl. Dříve či později se tak ale s velkou pravděpodobností stane.

Vyhlídky

Vyhlídky na cenově dostupnější bydlení nevypadají nijak optimisticky. To si musíme přiznat. Poptávka po nemovitostech až doposud přiživovaná i nízkým úročením hypoték stále neklesá, materiály astronomicky zdražují, a to, jakým způsobem přispěje k rychlejší výstavbě a tedy i k možnému zlevnění novostaveb nedávno přijatý zákon, to je zatím ve hvězdách. Potřebujete bydlet? Pak neváhejte a vyberte si svůj nový domov hned. Levnější to zřejmě v nejbližších letech nebude. A možná, že se nižších cen bytů nedočkáme už nikdy.

Hledáte bydlení nebo jen zajímavou příležitost k investici? A máte dostatek vlastních prostředků nebo si pomůžete úvěrem?

Share Button

Comments

comments