Jak prodloužit životnost střechy?

Staráme se o zahradu, umýváme okna, několikrát do týdne uklízíme interiér, ale co taková střecha? Věnujete ji dostatečnou péči? Vždyť mít vlastní střechu nad hlavou je velké štěstí. Životnost střechy není nekonečná, ale můžete se postarat o to, aby se prodloužila.

Zavolejte projektanta

Novostavba nebo rekonstrukce střechy? V každém z těchto případů byste se měli obrátit na zkušeného projektanta, který vám navrhne skladbu střechy, kterou ovlivňují klimatické podmínky, sklon střechy, povaha stavby a další. Projektant se vyzná v aktuálních trendech a zná novinky na trhu. Nechte si poradit. Nezapomeňte však, že pokrývač není profesionálem pro tyto účely.

Odvětrání – až na prvním místě

Odvětrání střechy je jedním z hlavním faktorů, které ovlivňují její životnost. Hlavní úlohou odvětrání je odvádění vnější vlhkosti pronikající střešní krytinou, odvádění vnitřní vlhkosti pronikající z obytných prostor a vyrovnání rozdílů v teplotě konstrukcí. Nevítaná vlhkost způsobuje výskyt dřevokazných hub v konstrukci kovu a plesnivění tepelné izolace.  Neexistuje jediné pravidlo, jak správně odvětrávat střechu. Nejen typy střešní krytiny, ale také jednotlivé modely mají různé systémy odvětrávání.
Pravidelně kontrolujte, zda střecha někde nezatéká. Preventivně můžete dřevěnou konstrukci střechy natřít chemickým prostředkem určeným proti dřevokazným organismům.

Kvalita se vyplatí

Dbejte na to, aby materiály, které budete při stavbě nebo rekonstrukci střechy používat, byly opravdu kvalitní. A kvalita se zde předpokládá v celém rozsahu. Na co vám totiž budou ty nejlepší tašky na trhu, když jiná, méně kvalitní, část se vám po několika letech rozpadne?

Oprava střechy

Aby nedošlo k nevítané vlhkosti, zaměřte se na nejrizikovější místa, kde může srážková voda pronikat až na krov. Těmito místy jsou oplechování střechy a prostupy střechy. V mnoha případech stačí opravit klempířské prvky a prodloužení životnosti je zaručeno.
Je nutno podotknout, že nejen střecha jako taková ovlivňuje svou životnost, ale pozornost byste měli věnovat také starým střešním oknům. Pokud se v interiéru vytváří kolem střešních oken vlhké fleky, je jediná možnost, jak zabránit pronikání vlhkosti do střešní konstrukce, a tou je výměna těchto oken.

Péče o plechové střechy

Renovace plechové střechy začíná odmaštěním a vyčištěním jejího povrchu, poté následují opravy a nátěr střechy k tomu určenými barvami. Manuálně (ocelovým kartáčem nebo brusným papírem),  nebo pomocí elektronářadí  zbavte krytinu nečistot, mastnoty, sazí a v některých případech i starých nátěrů. Pokud natíráte střechu poprvé, nejprve aplikujte základovou barvu. Plechová střecha by však měla být alespoň půl roku (nejlépe rok) vystavena vnějším vlivům. Až po zaschnutí základového nátěru aplikujte konečný odstín.

Věděli jste, že největší středoevropský veletrh pro stavbu a renovaci střech probíhá v České republice? Jmenuje se Střechy Praha a dozvíte se na něm spoustu důležitých informací.  Ať už se ohlížíte po střechách pro rodinné nebo činžovní domy – přejeme vám šťastnou ruku při výběru i při rekonstrukci. Je fajn mít kvalitní střechu nad hlavou.

 

Share Button

Comments

comments